Uncategorised

Wall Street se obává přehřáté ekonomiky, zatímco sázky na recesi klesají

Na Wall Street se snižují šance na recesi, což způsobuje, že trhy jsou opět zranitelné vůči jakémukoli náznaku, že americká ekonomika je přehřátá1.

Přehřátá ekonomika a pokles sázek na recesi

Ceny aktiv se rozcházejí od pozitivních dat v neobvyklém rozdělení. S&P 500 vidí pravděpodobnost zpomalení ekonomiky na 22 % oproti 98 % v říjnu. Od vysokých výnosů z dluhopisů po akcie klesly šance na ekonomický pokles zahrnuté do finančních aktiv na nejnižší úroveň od dubna 2022, podle JPMorgan Chase & Co1. Toto je velký obrat od pesimismu minulého roku, kdy byla recese prakticky považována za hotovou věc.

Důsledky pro trhy

Trhy jsou nyní citlivější na jakékoli známky přehřátí americké ekonomiky1. Například společnosti, které vydávají dluhopisy, naznačují, že neočekávají, že úrokové sazby zůstanou dlouhodobě vysoké, a proto se zaměřují na dluhopisy se splatností do 10 let2.

Historický kontext

Prvním významným znakem recese byl kolaps trhů během krachu akciového trhu v roce 2020, který začal koncem února a trval do března3. V prosinci 2022 klesly akcie z obav, že Federální rezervní systém může pokračovat v utahování, dokud nevytlačí ekonomiku do recese4.

Závěr

Ačkoli se šance na recesi na Wall Street snižují, trhy zůstávají citlivé na jakékoli známky přehřátí americké ekonomiky1. Důsledky pro trhy zahrnují citlivost na změny úrokových sazeb a potenciální dopad na dluhopisy a akcie2.