Uncategorised

SEC žaluje Elona Muska, aby vynutil svědectví v prošetřování převzetí Twitteru

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podala žalobu na Elona Muska, aby ho přinutila svědčit o jeho nákupu Twitteru v roce 20221. SEC tvrdí, že Musk nesplnil požadavky předvolání k výpovědi, které bylo součástí vyšetřování jeho nákupu Twitteru za přibližně 44 miliard dolarů4. Vyšetřování se zaměřuje na to, zda byly porušeny federální zákony o cenných papírech v souvislosti s nákupem akcií Twitteru a prohlášeními a podáními u SEC týkajícími se společnosti3.

Muskovo neochota svědčit

Podle žaloby SEC měl Musk svědčit 15. září 2023, ale nesplnil tento požadavek1. SEC uvedla, že se pokusila najít vhodný čas a místo setkání s Muskiem, včetně nabídky setkat se s ním v kanceláři SEC ve Fort Worth v Texasu, která je nejbližší k jeho současnému bydlišti v oblasti Austinu1. Bylo navrženo několik termínů pro říjen a listopad tohoto roku, ale Musk odmítl svědčit2.

Důsledky pro Muska

SEC žádá soud, aby přinutil Muska svědčit v rámci vyšetřování4. Pokud by byl Musk shledán vinným z porušení federálních zákonů o cenných papírech, mohl by čelit pokutám nebo jiným sankcím3. Tato žaloba přidává k právním problémům Muska, který čelí dalším vyšetřováním, například ze strany Ministerstva spravedlnosti ohledně tvrzení o autonomním řízení vozidel Tesla2.

Historie sporů mezi Muskiem a SEC

Musk a SEC mají dlouhou historii sporů, které sahají až do roku 2018, kdy Musk tweetoval o plánu privatizace společnosti Tesla3. Od té doby se Musk opakovaně vysmíval SEC, která otevřela několik vyšetřování proti němu2. Tato žaloba je posledním střetnutím mezi Muskiem a SEC, které se již několik let přou3.