Uncategorised

První let Boeing 737 Max 9 s cestujícími po zemi

Model Boeing 737 Max 9 se vrátil do provozu v pátek odpoledne, kdy let Alaska Airlines 1146 odletěl z Seattlu přibližně v 3:51 místního času (6:51 ET) směrem do San Diega. Tento let byl prvním komerčním letem tohoto modelu od doby, kdy Federální letecká správa (FAA) před třemi týdny uzemnila letadla Boeing kvůli výbuchu dveřní zátky na letu Alaska Airlines 1282.

COO Alaska Airlines Constance von Muehlen se letu zúčastnila a seděla na sedadle vedle dveřní zátky, přičemž CNN sdělila, že má plnou důvěru v letadlo. Sarah Edgbert si nebyla vědoma, že let, který se chystá podstoupit, je na letounu 737 Max 9, dokud nedošla ke své bráně a neviděla zpravodajské týmy. Řekla, že se zpočátku cítila nervózně.

„Potom jsem si uvědomila, že je to pravděpodobně nejbezpečnější letadlo, které je momentálně k dispozici, protože prošlo mnoha testy,“ řekla Edgbert. „Nebudu přestávat dělat to, co dělám,“ řekl Kent, který nechtěl uvést své příjmení. „Nebudu kvůli tomu měnit své návyky a budu doufat, že … se nestane nic špatného.“

Let měl zpoždění, protože letadlo samo – s ocasním číslem N929AK – dorazilo do Seattlu pozdě. Očekává se, že přistane v San Diegu kolem 21:00 ET.

Alaska a United Airlines – dvě americké letecké společnosti provozující tuto verzi nejnovější generace Boeing 737 – od uzemnění Max 9 denně rušily stovky letů. Letecké společnosti poskytly data, která pomohla FAA a Boeingu vylepšit postupy inspekce, aby se ujistily, že letadla jsou bezpečná k letu. Provozovatelé začali provádět skutečné inspekce krátce poté, co FAA vydala pokyny v pozdní středu.

FAQ

Co je Boeing 737 Max 9?
Boeing 737 Max 9 je model letadla vyrobený společností Boeing. Je to součást rodiny letadel 737 Max, která je nejnovější generací modelu 737.

Co je COO?
COO (Chief Operating Officer) je výkonný ředitel společnosti. Je to jedna z nejvyšších pozic v organizaci a často je zodpovědný za denní operace společnosti.

Co je FAA?
FAA (Federal Aviation Administration) je americká federální agentura zodpovědná za regulaci všech aspektů civilního letectví.

Co je dveřní zátka?
Dveřní zátka je součást letadla, která zajišťuje, že dveře jsou bezpečně uzavřeny během letu. Pokud dojde k výbuchu dveřní zátky, může to způsobit vážné problémy, včetně potenciálního havárie letadla.

Co znamená, že letadlo je uzemněno?
Když je letadlo uzemněno, znamená to, že mu bylo zakázáno létat. To může být kvůli technickým problémům, bezpečnostním obavám nebo jiným důvodům. V případě Boeing 737 Max 9 byla letadla uzemněna po výbuchu dveřní zátky na letu Alaska Airlines 1282.