Uncategorised

Nový vrchol poptávky po fosilních palivech: Předpověď pro rok 2030

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) by mohla globální poptávka po ropě, uhlí a zemním plynu dosáhnout vrcholu do roku 2030. Tato předpověď, která vyvolala kontroverzi mezi producenty ropy, naznačuje zásadní transformaci globální energetické krajiny. Po více než století se lidská chuť na fosilní paliva neustále zvyšovala, když lidé každý rok spalovali větší množství uhlí, ropy a zemního plynu, aby napájeli domácnosti, automobily a továrny. Avšak může se blížit významný posun1.

Předpověď vrcholu poptávky

IEA nyní předpovídá, že globální poptávka po ropě, zemním plynu a uhlí dosáhne vrcholu do roku 2030, což je částečně důsledek politik, které země již přijaly na podporu čistších forem energie a dopravy. Vrchol využití fosilních paliv nebude stačit k zastavení globálního oteplování, uvedla IEA ve své Světové energetické perspektivě, 354stránkové zprávě o globálních energetických trendech zveřejněné v úterý. K tomu by emise z uhlí, ropy a zemního plynu musely klesnout téměř na nulu. Avšak probíhá zásadní transformace globální energetické krajiny1.

Kontroverze a výzvy

Předpověď agentury o vrcholu poptávky po fosilních palivech do roku 2030 vyvolala kontroverzi. Poté, co pan Birol poprvé naznačil možnost v září, varoval ropný kartel OPEC, že takové předpovědi jsou velmi nejisté a mohly by vést země a společnosti k nedostatečným investicím do těžby ropy a plynu. Pokud by poptávka po fosilních palivech nespadla tak, jak se očekávalo, mohl by nedostatek dodávek vést k „energetickému chaosu“1.

Budoucnost energetického sektoru

Předpovědi o globálních energetických trendech jsou notoricky obtížné a Mezinárodní energetická agentura se již dříve mýlila. V roce 2016 agentura naznačila, že poptávka Číny po uhlí dosáhla vrcholu, ale později se spotřeba uhlí vyšplhala na nové úrovně. Na druhou stranu, agentura dříve podcenila rychlý růst čistších technologií, jako je solární energie1.

Zpráva tohoto roku uvádí, že Čína bude hrát významnou roli při určování budoucnosti světové energetiky. Země představuje polovinu světové spotřeby uhlí a za poslední dekádu poháněla dvě třetiny růstu globální poptávky po ropě. Avšak chuť Číny po oceli a cementu by se mohla stabilizovat, což by mohlo snížit poptávku po fosilních palivech1.

Závěr

Předpovědi agentury by se mohly změnit, pokud by země změnily své energetické politiky. Například se nyní předpokládá, že elektrické automobily budou do roku 2030 tvořit 50 procent nových prodejů v USA díky daňovým úlevám v zákoně o snižování inflace. Avšak několik republikánských prezidentských kandidátů, včetně bývalého prezidenta Donalda J. Trumpa, chce tyto pobídky ukončit1.