Uncategorised

Mezinárodní měnový fond vidí větší šanci na „měkké přistání“ globální ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) zaznamenal lepší šance, že centrální banky zvládnou zvládnout inflaci bez toho, aby uvrhly globální ekonomiku do recese. Nicméně varoval, že růst zůstává slabý a nejednotný1. MMF očekává, že světová ekonomika se letos rozšíří o 3 %, což je v souladu s jeho červencovou prognózou, protože silnější než očekávaný růst ve Spojených státech vyrovná snížení výhledu pro Čínu a Evropu1. Pro rok 2024 snížil svou prognózu růstu o 0,1 procentního bodu na 2,9 %1.

Růst zůstává pomalý a nejednotný

MMF upozornil na slabší oživení, které se nyní očekává ve většině Evropy a Číně ve srovnání s předpovědí před pouhými třemi měsíci1. Země používající euro se očekává, že letos porostou kolektivně o 0,7 % a příští rok o 1,2 %, což je o 0,2 procentního bodu a 0,3 procentního bodu méně než v červenci1. MMF nyní očekává, že Čína poroste o 5 % letos a o 4,2 % v roce 2024, což je pokles z předchozích 5,2 % a 4,5 %1.

Inflace stále znepokojuje

MMF očekává, že inflace bude nadále klesat, což podporuje případ „měkkého přistání“ ve velkých ekonomikách, ale nepředpokládá, že se vrátí na úrovně cílené centrálními bankami až do roku 2025 ve většině případů1. MMF revidoval své prognózy pro globální inflaci na 6,9 % letos a 5,8 % příští rok – zvýšení o 0,1 procentního bodu a 0,6 procentního bodu1.

Doporučení pro budoucnost

MMF zdůraznil, že multilaterální úsilí je nezbytné pro urychlení přechodu na zelenou energii a prevenci fragmentace2. Strukturální reformy mohou dále podpořit boj proti inflaci zlepšením produktivity a uvolněním dodavatelských omezení2.