Uncategorised

Kdy byla vyhlášena pandemie v ČR?

Pandemie covidu-19 byla ve světě vyhlášena Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v březnu 20202. V České republice byl nouzový stav vyhlášen 12. března 20205. Tato situace způsobila řadu opatření a omezení, která měla za cíl zpomalit šíření viru a chránit obyvatelstvo.

První případy a opatření

První tři případy nákazy covidu-19 na českém území byly potvrzeny 1. března 20201. V reakci na rostoucí počet nakažených byla zavedena řada opatření, jako uzavření škol, omezení pohybu na veřejnosti, uzavření restaurací a obchodů či uzavření státních hranic16.

Vývoj pandemie a mutace viru

První vlna pandemie vyvrcholila v Česku kolem 12. dubna 2020, kdy bylo evidováno celkem 4 800 osob nakažených nemocí covid-191. Během pandemie se objevily různé mutace viru, které ovlivnily jeho šíření a závažnost průběhu nemoci1.

Očkování a uvolňování opatření

Očkování proti covidu-19 v Česku začalo 27. prosince 2020, kdy do země dorazila první dodávka vakcíny Pfizer–BioNTech1. Postupně byla zavedena strategie postupného uvolňování opatření a očkování různých skupin obyvatelstva1. Vzhledem k zlepšení epidemické situace byla většina celostátně platných mimořádných opatření zrušena3.

Pandemie covidu-19 zasáhla Českou republiku i celý svět a přinesla mnoho výzev a změn v každodenním životě. Vláda a zdravotnické instituce se snažily chránit obyvatelstvo a zvládnout šíření viru pomocí různých opatření a strategií.