Uncategorised

Kdo jsou 3 největší výrobci lithia?

Lithium, často označovaný jako „bílé zlato“ kvůli své barvě a tržní hodnotě, se v posledních letech stal nesmírně důležitým. Jeho poptávka roste, protože se používá mimo jiné v bateriích. Bez lithiových energetických úložišť by byly energetická transformace a elektromobilita téměř nemožné3.

Největší producenti lithia na světě

Podle tržní kapitalizace jsou největšími producenty lithia na světě společnosti Jiangxi Ganfeng Lithium Co. Ltd, Albemarle a Tianqi Lithium1.

  1. Jiangxi Ganfeng Lithium Co. Ltd je čínská společnost, která je největším producentem lithia na světě. Její kapacita lithiových sloučenin je třetí na světě a první v Číně. Společnost má lithium po celém světě, včetně Austrálie, Argentiny a Mexika1.
  2. Albemarle je americká společnost se sídlem v Charlotte v Severní Karolíně. Je to druhý největší těžař lithia na světě. V roce 2020 byla Albemarle největším dodavatelem lithia pro baterie elektrických vozidel1.
  3. Tianqi Lithium, se sídlem v Číně, je největším producentem lithia z tvrdých hornin na světě a má zdroje a výrobní aktiva v Austrálii, Chile a Číně1.

Perspektivy těžby lithia v České republice

Česká republika má potenciál stát se významným hráčem na trhu s lithiem. Vesnice Cínovec, která se nachází asi 100 kilometrů severozápadně od Prahy, blízko česko-německé hranice, je domovem největšího ložiska lithia v Evropě. Průzkum ukázal, že půda kolem Cínovce obsahuje 3–5% celkových světových zásob lithia3.

Ceny lithia v posledních letech tak vyskočily, že jeho těžba je nyní pro Českou republiku výhodná. Těžba lithia by mohla být pro Prahu skutečným průlomem, protože podle analýzy provedené Českou obchodní komorou země vyčerpala všechny zdroje růstu a čelí potenciální ekonomické stagnaci v nadcházejících letech3.

Často kladené otázky

Co je lithium?
Lithium je lehký kov, který se často označuje jako „bílé zlato“ kvůli své barvě a tržní hodnotě. Je velmi žádaný, protože se používá mimo jiné v bateriích.

Kdo jsou největší producenti lithia na světě?
Podle tržní kapitalizace jsou největšími producenty lithia na světě společnosti Jiangxi Ganfeng Lithium Co. Ltd, Albemarle a Tianqi Lithium.

Jaká je budoucnost těžby lithia v České republice?
Česká republika má potenciál stát se významným hráčem na trhu s lithiem. Vesnice Cínovec, která se nachází asi 100 kilometrů severozápadně od Prahy, blízko česko-německé hranice, je domovem největšího ložiska lithia v Evropě.

Vysvětlení použitých termínů

Lithium: Lithium je chemický prvek s atomovým číslem 3. Je to stříbro-bílý kov, který je nejlehčím pevným prvkem a jeden z nejlehčích prvků vůbec.

Těžba lithia: Těžba lithia je proces extrakce lithia z různých zdrojů, jako jsou minerální ložiska a solanky.

Elektromobilita: Elektromobilita je koncept používání elektrických vozidel a dalších dopravních prostředků poháněných elektřinou jako alternativy k tradičním fosilním palivům.

Baterie na bázi lithia: Baterie na bázi lithia jsou typy dobíjecích baterií, které využívají lithiové ionty jako klíčovou složku své chemie.