Uncategorised

Havárie robotaxi v San Franciscu způsobila pozastavení provozu Cruise v Kalifornii

Dva měsíce předtím, než byly bezřidičné automobily společnosti Cruise staženy z ulic San Franciska kvůli převrácení chodce a táhnutí jej asi 6 metrů, kalifornští regulátoři prohlásili, že mají důvěru v technologii samořízení a udělili společnosti povolení provozovat svou službu robotaxi ve městě1. Tento čtvrtek, pouhé dva dny poté, co Kalifornský úřad pro motorová vozidla pozastavil bezřidičná povolení Cruise, společnost oznámila, že pozastaví veškerý bezřidičný provoz v zemi, aby prozkoumala svůj proces a získala zpět důvěru veřejnosti1.

Průběh nehody

Dne 2. října došlo v centru San Franciska k nehodě, kdy chodec přešel přes křižovatku a byl nejprve sražen vozidlem řízeným člověkem, který následně ujel z místa činu3. Síla nárazu uvedeného vozidla uvrhla oběť do dráhy bezřidičného taxi Cruise, které zastavilo, ale přesto ženu přejelo3. Záchranáři museli použít hydraulický záchranný nástroj „jaws of life“ (čelisti života) k osvobození ženy, která byla stále pod zadními pneumatikami vozidla3.

Reakce společnosti Cruise

Společnost Cruise původně ukázala záznam incidentu novinářům, ale zakázala jim jej zveřejnit5. Video ukázalo, že robotaxi zastavilo a zůstalo nehybné. Nicméně, video bylo upraveno a nezobrazilo, jak se auto znovu rozjelo a táhlo ženu dalších 6 metrů5. Kalifornský úřad pro motorová vozidla (DMV) pozastavil povolení Cruise s odůvodněním bezpečnostních obav a obvinil společnost z uvádění klamavých informací ohledně bezpečnosti autonomní technologie5.

Důsledky nehody

Tento incident může mít značné důsledky pro rozvoj autonomních vozidel a může vést k diferenciaci mezi jednotlivými společnostmi robotaxi v očích regulátorů a veřejnosti5. Zatímco některé společnosti, jako Zoox, Motional a Waymo, přistupují k rozšíření svých služeb opatrněji a s větším důrazem na bezpečnost, Cruise čelí kritice za svůj přístup5.