Uncategorised

Globální trhy ovlivněné konfliktem mezi Izraelem a Hamásem: Nárůst cen ropy

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem způsobil nárůst cen ropy na globálních trzích. Tento konflikt vyvolal obavy, že by mohl zapojit širší ropnou oblast Perského zálivu a ohrozit globální produkci ropy. Globální benchmark Brent ropy vzrostl téměř o 5% v obchodování v pondělí, čímž se částečně zvrátil významný pokles v posledních týdnech, který potěšil mnoho pozorovatelů trhu a řidičů aut2.

Cena ropy má významné důsledky pro ekonomiku a spotřebitele prostřednictvím svého přímého vlivu na náklady jako vstup do produktů od benzínu po plasty. Ještě více se projevují ceny ropy v ceně mnohem širšího spektra zboží, protože produkce a doprava mnoha produktů závisí na ropě, řekli ekonomičtí a obchodní analytici ABC News2.

Nicméně konečný dopad války mezi Izraelem a Gazou na ceny ropy zůstává nejistý, protože významný nárůst by vyžadoval rozšíření konfliktu na širší Blízký východ. „Trh reaguje na obavy z nejhoršího scénáře: že konflikt v Izraeli se rozšíří po celém regionu a ovlivní … globální obchod s ropou,“ řekl Timothy Fitzgerald, profesor obchodní ekonomie na Texas Tech University, který studuje ropný průmysl2.

V širším regionu Perského zálivu je kritická produkce a doprava velké části globální produkce ropy. Široký konflikt v oblasti by mohl významně omezit celosvětovou dodávku ropy a poslat ceny do výšin, dodala výzkumná firma2. „Globální energetické trhy pečlivě sledují dopady,“ řekla S&P Global Commodity Insights2.

Mnoho obav se soustředí na Írán, který financuje teroristickou skupinu Hamás, která v posledních dnech provedla překvapivý útok na Izrael, který si vyžádal nejméně 900 mrtvých a 2 600 dalších zraněných. Írán popřel zapojení do útoku. Izrael a USA oba uvedli, že nemají žádné tvrdé důkazy o přímé íránské roli v útoku2.

Zatímco sankce omezily íránskou produkci ropy v posledních letech, země zůstává producentem ropy a tvrdí, že kontroluje průjezd tankerů skrz Hormuzský průliv, obchodní cestu, která usnadňuje dopravu asi 15% globální dodávky ropy, řekl Fitzgerald2. „Je to velký bod zácpy,“ řekl Fitzgerald. „V nejhorším scénáři, pokud byste odřízli veškerou ropu vycházející z Hormuzského průlivu, byl by to masivní šok“2.

Rozšíření konfliktu za Izrael a pásmo Gazy by zvýšilo ceny ropy, ale ceny plynu by nutně následovaly, řekl Patrick de Haan, vedoucí analýzy ropy v GasBuddy, ABC News2. Sezónní posun od rušného letního cestování k relativně klidným podzimním měsícům snížil poptávku po benzínu, řekl de Haan2. V případě dlouhodobého nárůstu cen ropy by pokles poptávky po benzínu mohl zabránit růstu cen na čerpadlech, řekl de Haan2.

„Přestože ceny ropy hrají velkou roli v tom, co platíme na čerpadle, tyto sezónní faktory narušují to, co platíme za benzín,“ řekl de Haan. Prodloužené prostředí zvýšených cen ropy by však nakonec zvýšilo ceny plynu, dodal de Haan. „Vyžadovalo by to něco mimořádného,“ řekl2.

Kromě benzínu by velká část produktů mohla vidět zvýšení cen, pokud by se náklady na ropu projevily v produkci a dopravě zboží, což by vedlo společnosti k předání těchto přidaných nákladů spotřebitelům, řekl Fitzgerald2. Inflace významně klesla od vrcholu minulého léta, ale zůstává více než procentní bod nad normálními úrovněmi2.

Nárůst cen ropy by komplikoval snahu Federální rezervy snížit inflaci a zároveň zabránit recesi, výsledek známý jako „měkké přistání“, dodal Fitzgerald2. „Tento druh šoku činí měkké přistání obtížněji dosažitelným,“ řekl Fitzgerald. „Přidává další vrstvu komplexity“2.