Uncategorised

FTC a 17 států podávají žalobu na Amazon kvůli obvinění z monopolního postavení

Amazon čelí žalobě od Federální obchodní komise (FTC) a 17 státních generálních prokurátorů, kteří tvrdí, že společnost používá nekalé taktiky k monopolizaci online nákupů, což zvyšuje ceny a snižuje kvalitu pro spotřebitele13. Žaloba se zaměřuje na části podnikání, které se rozrostly předtím, než Andy Jassy převzal kontrolu nad maloobchodní divizí1. FTC a státní partneři tvrdí, že Amazonovo jednání mu umožňuje zastavit konkurenty a prodejce před snížením cen, snižovat kvalitu pro nakupující, přeúčtovat prodejce, dusit inovace a bránit konkurentům v spravedlivém soupeření s Amazonem2.

FTC a státní generální prokurátoři tvrdí, že Amazon nelegálně využívá své monopolní postavení k obohacení sebe sama, zvyšování cen a snižování kvality služeb pro desítky milionů amerických rodin, které nakupují na jeho platformě, a stovky tisíc firem, které se spoléhají na Amazon k dosažení svých zákazníků3. Žaloba také tvrdí, že Amazon brání prodejcům na své platformě nabízet nižší ceny jinde a nutí je zasílat zboží pomocí své logistické služby, pokud chtějí být součástí jeho balíčku Prime12.

Pokud by FTC uspěla, mohlo by to mít obrovské důsledky pro velké technologické společnosti a e-commerce. Mohlo by to ukázat, že vládní agentury mohou tyto společnosti napadnout a vyhrát. Amazon by mohl být vystaven pokutám až po rozdělení na menší společnosti, které by se zabývaly jeho samostatnými obchodními činnostmi. To by mohlo vytvořit rovnější hřiště pro prodejce, kteří v současné době nemohou konkurovat dosahu, zdrojům a kontrole Amazonu7.

Amazon tvrdí, že žaloba je „špatná na faktech a právu“ a že jeho postupy pomohly podnítit konkurenci a inovace v celém maloobchodním průmyslu, což vedlo k většímu výběru, nižším cenám a rychlejším dodacím lhůtám pro zákazníky Amazonu a větší příležitosti pro mnoho podniků, které prodávají v obchodě Amazon11. FTC zatím neupřesnila možné nápravné opatření, jako je rozdělení nebo divestice, a uvedla, že se primárně snaží uznat Amazon za odpovědného11.