Uncategorised

Elon Muskova společnost X kritizována za nový ‚poplatek‘: Uživatelé ‚nuceni platit za základní funkce jako tweetování a retweetování‘

Platforma X, dříve známá jako Twitter, zavedla novou strategii, která zahrnuje účtování poplatků za specifické funkce na své platformě. V určitých trzích budou noví uživatelé X muset platit roční poplatek 1 dolar za přístup k funkcím jako je tweetování, odpovídání, citování, přeposílání, líbání a záložkování. Tento poplatek lze zrušit, pokud se uživatelé rozhodnou přihlásit k prémiovému účtu, který stojí 3,99 dolaru ročně1.

Vlastník Elon Musk tento krok zvažoval několik měsíců, protože ho vidí jako prostředek k boji proti šíření botů na platformě. „Je to jediný způsob, jakým si dokážu představit boj proti obrovským armádám botů,“ uvedl Musk během rozhovoru minulý měsíc s izraelským premiérem Bibi Netanjahuem1.

Mnoho uživatelů X vyjádřilo nespokojenost s tímto rozhodnutím, předpovídajíc potenciálně negativní důsledky, jako je odchod uživatelů a pokles reklamních příjmů. Nicméně ne všichni považovali cenu 1 dolaru za významnou překážku vstupu1.

Kontroverzní změny na platformě X

Od koupě sociální média v říjnu předchozího roku Musk provedl řadu kontroverzních změn. V dubnu zahájil odstranění modrého ověřovacího systému platformy pro uživatele s vysokým profilem. Následně mohou jednotlivci tyto značky koupit, což zvyšuje viditelnost jejich příspěvků v algoritmu1.

V témže měsíci čelil Musk kritice za označení účtu NPR jako „média spojená s americkým státem“, což vedlo k tomu, že médium přestalo platformu používat. V červenci Musk přejmenoval společnost z Twitteru na X, což vyvolalo rozsáhlou kritiku pro své vnímané zmatení1.

Boj proti botům a dezinformacím

Od koupě platformy se Musk zaměřil na boj proti botům, také známým jako spam nebo falešné účty, které napodobují skutečné lidi2. Přestože Musk tvrdí, že experiment s ročním předplatným 1 dolaru není zaměřen na výdělek, společnost se potýká s finančními problémy v důsledku změn, které pod miliardářem vytvořily nové úrovně chaosu a nepořádku na stránce2.

Kritici X poukazují na změny v struktuře pobídek stránky jako jeden z důvodů nárůstu dezinformací. Například uživatelé, kteří platí za předplatné Twitter Blue, připevňující „ověřovací“ odznak na svůj profil, mohou vydělávat peníze na příspěvcích, které se stávají virálními, což mnoho lidí využívá k výdělku na zavádějících příspěvcích2.