Uncategorised

Čínská výrobní činnost se poprvé od března rozšiřuje

Čínská výrobní činnost se poprvé za posledních šest měsíců vrátila k růstu, což naznačuje, že některé části ekonomiky se opět stabilizují1. Úřední index nákupních manažerů ve výrobě vzrostl v tomto měsíci na 50,2 z 49,7 v srpnu, jak uvedl Národní statistický úřad v sobotu, což překonalo očekávání ekonomů a překročilo hranici 50, která odděluje expanzi od kontrakce1.

Růst čínské výrobní činnosti

Výrobní činnost v Číně se rozšířila díky zlepšení nových objednávek a výroby, což naznačuje, že nejhorší část poklesu výroby, který zasáhl čínskou ekonomiku, by mohla skončit18. V srpnu se podindex měření nových objednávek rozšířil poprvé od března, dosáhl 50,25.

Zlepšení čínské ekonomiky

Zlepšení výrobní činnosti v Číně naznačuje, že čínská ekonomika se zotavuje z poklesu způsobeného slabým globálním poptávkou8. V prvních dvou měsících roku 2023 se čínská ekonomická činnost zotavila díky spotřebě a investicím do infrastruktury15. Růst čínského HDP byl v roce 2023 navýšen na 5 %, což je více než dříve očekávaných 4 % 9.

Závěr

Čínská výrobní činnost se po šesti měsících vrátila k růstu, což naznačuje, že některé části ekonomiky se stabilizují. Zlepšení nových objednávek a výroby naznačuje, že nejhorší část poklesu výroby v Číně by mohla skončit. Čínská ekonomika se zotavuje z poklesu způsobeného slabým globálním poptávkou, a růst čínského HDP byl v roce 2023 navýšen na 5 %.