Uncategorised

Akcie BP klesají o 4% po propadu zisku za třetí čtvrtletí

Akcie britské ropné společnosti BP klesly o 4% poté, co společnost oznámila výrazný pokles zisku za třetí čtvrtletí. Tento pokles byl způsoben slabšími cenami fosilních paliv a ztrátou na projektech větrné energie v USA16.

BP hlásí prudký roční pokles zisku na 3,293 miliardy dolarů, což je pokles z 8,15 miliardy dolarů. Přestože se zisky zvýšily oproti předchozímu čtvrtletí díky silným výsledkům v obchodování s ropou a vyšším rafinačním maržím, celkový výsledek byl pod očekáváními analytiků1. Společnost také oznámila náklady na odpisy ve výši 1,2 miliardy dolarů, včetně předzdaněného odpisu ve výši 540 milionů dolarů souvisejícího s projekty větrné energie v USA1.

Navzdory těmto výzvám BP oznámilo nákup akcií v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, který má být proveden před výsledky za čtvrté čtvrtletí1. Toto rozhodnutí přišlo navzdory skutečnosti, že zisky za třetí čtvrtletí byly pod očekáváními a že společnost čelí výzvám v oblasti větrné energie16.

Výhled společnosti BP naznačuje, že očekává omezení produkce ze strany členů Organizace zemí vyvážejících ropu a oživení poptávky, které by mělo podpořit ceny ropy. Přesto společnost předpokládá, že rafinační marže v průmyslu budou ve čtvrtém čtvrtletí „výrazně nižší“1. Toto oznámení přichází v době, kdy se společnost snaží vyrovnat se s náhlým odchodem CEO Bernarda Looneyho v září a hledá trvalého nástupce16.