Ekonomika

Evropa respektive její bankovní sektor doplácí na problémy US bank

Pražská burza zahájila nový týden při výrazně nadprůměrné likviditě silným poklesem, který plně navazoval na nepříznivý vývoj v Evropě.

Evropské akciové trhy dnes silně negativně reagovaly na problémy amerických bank SVB a Signature Bank. Američtí regulátoři se o víkendu zaručili za klientské vklady u těchto bank, což zdánlivě vyřešilo problémy v zámoří, ale obavy se nyní přesunuly směrem do Evropy. Evropský bankovní sektor jako celek dnes oslabil o více jak 5%. Akcie Commerzbank propadly o 12%, Crewdit Suisse o více jak 9%, akcie HSBC přišly o necelá 4%. Podle některých komentářů je silný evropský propad v bankovním sektoru spíše způsoben vybíráním zisků, než obavami z hrozících problémů.

Problémy amerických bank podporují růst bezpečných aktiv jako jsou vládní dluhopisy a zlato. Výnosy US vládních dluhopisů za poslední 3 dny silně poklesly (jejich ceny se zvýšily) a to největším tempem od „Black Monday“ roku roce 1987.

Problémy spouští také širší diskusi o tom, jakým způsobem americký Fed naloží s vývojem hlavních sazeb. V první polovině minulého týdne narůstalo přesvědčení, že centrální banka dolarové sazby zvýší a to možná opětovně rychlejším tempem. Nyní se část trhu domnívá, že vzhledem k nastalé situaci by se sazby nemusely zvednout vůbec a nebo jen mírně.

US akciové trhy v průběhu svého dopoledního obchodování rostou. DJIA a SP500 kolem 0,6% a Nasdaq dokonce o necelých 1,3%.

Euro dnes vůči dolaru i přes určité problémy kolem oběda výrazněji posílilo.
Koruna k euru oslabuje, vůči dolaru osciluje kolem pátečního závěru směrem k posilování. Dopoledne se dokonce krátce pohybovala pod hranicí 22 za dolar.

Ropa v průběhu dne s divočejším výkyvem až pod hranici 79 USD za barel.

Zlato v roli „bezpečného uchovatele hodnoty“ roste nad hranici 1900 USD za unci.

BCPP dnes doplatila na negativní náladu v bankovním sektoru v celoevropském měřítku. Hlavní tlak obstarávaly akcie Erste s podporou KB. Moneta klesla jen lehce. Odliv prostředků z bankovního sektoru našel částečně uplatnění u PMČR a také u ČEZu, který ve finále udržel hranici 1000 Kč. 21. března firma zveřejnění výsledky za 4Q22 a to vzhledem k mimořádným očekáváním poskytuje titulu nemalou oporu.