Odhad růstu německé ekonomiky bude od příštího roku horší - Exportinfo.cz

Odhad růstu německé ekonomiky bude od příštího roku horší

Středa 20. Duben 2016

germany

V Berlíně odhadují, že růst německé ekonomiky bude v příštím roce pomalejší. Tempo by se mělo zpomalit na 1,5%, jak předpovídá tamní vláda. Říjnová prognóza byla o něco lepší 1,8 procenta. I přes to vláda předpokládá, že hrubý domácí produkt Německa v letošním roce stoupne o 1,7%. Což je stejné jako loni.

Vláda také předpověděla, že v příštím roce navzdory zpomalení hospodářského růstu se zvýší počet výdělečně činných osob o 0,4 milionu na rekordních 43,9 milionu. Zároveň počítá s přírůstkem nezaměstnaných o cca 110.000 osob na 2,86 milionu v důsledku asimilace uprchlíků.

Tento vládní odhad je mnohem optimističtější než prognóza německých hospodářských institutů. Podle těch by měl letošní růst dosáhnout na 1,6 procenta z dříve avizovaných 1,8%. Úpadek zdůvodňují zhoršením ekonomické expanze v zahraničí, např. v Číně.

Německá ekonomika nicméně stále může těžit ze silné soukromé spotřeby, která má velmi dobré podmínky na trhu práce. Hospodářský růst by mohly podpořit i výdaje z rozpočtů.

Podle německého ministra hospodářství Sigmara Gabriela by měl vzestup německého hospodářství pokračovat letos i následující rok.

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/