Export do Ruska – co se nejvíce vyváží a jaké jsou překážky?

Export do Ruska – co se nejvíce vyváží a jaké jsou překážky?

Středa 15. Leden 2020

174

Rusko bylo vždy pro české firmy velmi zajímavou zemí pro export. Přestože nikdy nedosáhl ani zdaleka takového množství jako export zboží do zemí EU, rozhodně se nejedná o destinaci opomíjenou.

Primárně v důsledku sankcí, které byly uvaleny na Rusko po anexi Krymu v roce 2014, došlo k výraznému propadu celkového množství exportovaného zboží téměř o polovinu. Od roku 2016 se obchodní výměna mezi Ruskou federací a Českou republikou pomalu vrací na úroveň před rokem 2014. Stále více českých firem tak znovu hledá způsob, jak své výrobky uplatnit i na ruském trhu.

Co se do Ruska vyváží?

Které výrobky či služby se na ruském trhu uplatňují nejlépe? Pokud se podíváme na tuto otázku obecně, jedná se převážně o složitější stroje, elektrotechniku a farmaceutické výrobky.

Pokud se podíváme na jednotlivé kategorie podrobněji, nalezneme v nich převážně tyto artikly:

  • díly a příslušenství motorových vozidel
  • velmi přesná čidla a měřidla
  • čerpadla, ventilátory apod.
  • léčiva pro potřebu klasické i veterinární medicíny

Další vývozní artikly jsou samozřejmě také přítomné, ale nejvíce peněz se pohybuje právě ve výše zmíněných odvětvích.

Co je překážkou při vývozu do Ruska?

Zejména v posledních letech se jako největší překážkou pro české vývozce projevuje administrativní zátěž. Ta výrazně zasahuje zejména tyto dvě oblasti:

  • regulace vstupu firem na trh
  • administrativa kolem vysílání českých pracovníků do Ruska

Ruské úřady vyžadují, aby se české firmy přizpůsobily velmi náročným regulacím, aby byly na trh vůbec vpuštěny. Nestálost ruského trhu a místních pracovníků často nutí české firmy vysílat do Ruska vlastní pracovníky. Pro každého z nich je ovšem třeba vyřídit ruské pracovní vízum a mnohdy i další povolení, má-li pracovník v Rusku zůstat déle. Je to právě tato administrativa, která dost často odradí české firmy od působení na ruském trhu.